PL EN IT
KALIGRAFIA I TYPOGRAFIA. KLASYCZNY DESIGN A NOWOCZESNA EKSPRESJA
5° kurs: 17 - 31 lipca 2018

dr hab. Łukasz Chmielewski - Kierownik Pracowni Projektowania Krojów Pism i Liternictwa.
asystent: mgr Marcin Dybaś

Program kursu zakłada przeprowadzenie ćwiczeń z obszaru grafiki projektowej skupionej na nowoczesnej typografii i manualnej kaligrafii. Kursanci otrzymają zestaw ćwiczeń bazujących na wykorzystaniu zarówno nowoczesnego sprzętu i oprogramowania cyfrowego, jak również tradycyjnych technik kaligraficznych.
Pierwszym celem ćwiczeń jest zachęcenie kursantów do eksplorowania umiejętności twórczych związanych z szeroko pojętą klasyczną typografią opartą na tradycji pisma łacińskiego i jego wielowiekowej ewolucji. Do podstawowej problematyki należą zasady doboru formatu, kompozycji elementów literniczych, dostosowania krojów pism do zawartości merytorycznej i hierarchizacji informacji z niej wynikającej, zasady 8poprawnego składu, a także wykorzystania możliwości edytorskich i technologicznych z zakresu druku i oprawy. Elementem kursu dla osób o większym doświadczeniu jest ćwiczenie polegające na zaprojektowaniu współczesnej interpretacji antykwy.
Drugim etapem kursu będzie wykorzystanie swobodnej ekspresji i kreatywnych poszukiwań formalnych z zakresu manualnej kaligrafii do znalezienia własnego, indywidualnego języka graficznego. Kaligrafia i typografia przynależą do dziedziny sztuki użytkowej, dlatego ten aspekt leżący u podstaw komunikacji wizualnej będzie ważnym składnikiem kursu. Dopiero połączenie umiejętności i wiedzy obszaru klasycznej typografii sprzężonej z nieskrępowanym i ekspresyjnym procesem twórczym, zaowocuje zestawem prac o komplementarnym charakterze. Efektem finalnym będą prace stricte użytkowe z zakresu współczesnego designu oraz realizacje o charakterze bardziej swobodnej wypowiedzi twórczej w formie utworu kaligraficznego. Mogą być to zaprojektowane przez kursantów plakaty promujące np. wydarzenie kulturalne, wystawę, koncert, przedstawienie, logo własnej firmy, czy też unikalny font oparty na osobistym piśmie odręcznym.
Program umożliwia dostosowanie poziomu kursu do indywidualnych możliwości jego uczestników.


 
ORGANIZATORZY:


Akademia Sztuk Pięknych
im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi


Centrum Sztuki KAUS Urbino

WE WSPÓŁPRACY:


Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie


Miejska Galeria Sztuki w Łodzi


Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

DESIGN: © JURCZYK DESIGN CODING BY: 4 CENTY ART PL
SITE CODING BY:

All Rights Reserved.

Coding + Redesign - © 2014 by Dariusz Paljocha

FancyBox script - © 2012 by Janis Skarnelis

FadeSlideShow script - © 2010 by Pascal Bajorat